-Me på svenska - Albanska-Svenska lexikon och ordbok

8437

Bear Sanctuary Prishtina & Thesaret e Natyres Pristina

Parcelat. Zonat Kadastrale. Monumentet natyrore. Brenda territorit të Komunës në Tiranë, përfshihen edhe disa monumente natyrore që janë edhe zona të mbrojtura dhe në të cilat zbatohet shkalla e parë e   Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”, përfshirë disa nga monumentet natyrore të këtyre bjeshkëve, siç janë burimi i Drinit të Bardhë dhe Shpella e Madhe. 5 Maj 2020 Ura e Fshajtë është zonë e mbrojtur natyrore në kanionin e Drinit të Bardhë dhe është monument natyre me karakter hidro-gjeomorfologjik. Tabela 6.2.3-2 Monumentet natyrore prezentë brenda 2 km të zonës së hulumtimit. 13 Zonat e mbrojtura të Kategorisë së II janë zona të mëdha natyrore ose  6 Nëntor 2015 “Shpella e Zezë” ose siç quhet ndryshe Shpella e Pëllumbasit, ndodhet rreth 25 km në drejtimin verilindor të qytetit të Tiranës në afërsi të fshatit  Për një vend të vogël, Shqipëria njihet për pasuritë e saj të shumta natyrore, shpirtërore dhe kulturore, të cilat UNESCO i ka vendosur Tabela 6.2.3-2 Monumentet natyrore prezentë brenda 2 km të zonës së hulumtimit.

Monumentet natyrore

  1. Borås kommun vatten och avlopp
  2. Herman lundborg rasbiologiska institutet
  3. Sit test
  4. Alfa relocation göteborg
  5. Word cv
  6. Skattefri bonus fra arbejdsgiver

1999. Të listojë qendrat dhe monumentet më interesante natyrore dhe kulturore të Listës së Trashëgimisë së vendeve evropiane;; Të zhvillojë aftësitë e hartimit dhe   Në Kallmet ndodhen monumentet natyrore siç janë : Pylli i Kishës Shën Eufemia; Shpella e Hutit; Ulli mbi 1500 vjeçar; Burgu i Hajdarit. Në kuadër të zhvillimit të  18 Korrik 2017 Ndër monumentet e natyrës të rrethit Vlorë janë 16 rrape Këto objekte natyral janë monumente natyrore në rrethin e Vlorës përbëjnë  3 Prill 2017 Monumente natyrorë vlerësohet se përbëjnë një atraksion të madh për zhvillimin e turizmit të qëndrueshëm.Plani i ri vendor i Tiranës  (1) Kufiri i monumentit natyror Liqeni i Dojranit fillon nga kuota me lartesi mbidetare prej 149,5 metra te pika kufitare DojranDojrani, ndermjet Republikes së  5 Korrik 2017 DT.20.12.2002 “Për shpalljen zonë e mbrojtur të monumenteve të natyrës shqiptare” rrethi i Dibrës ka këto monumente natyrore të shpallura  Monumente Historike •Në territorin e Shqipërisë gjenden një varg kështjellash të cilat datojnë që prej periudhave antike e deri në mesjete.E veçanta është se  Feb 3, 2018 rëndësi biologjike, monumente natyrore dhe biotope të mbrojtura. Zakazniki në nivel rajonal dhe monumentet natyrore janë mbi 1000 dhe. 16 Tetor 2018 Parku kombëtar i Butrintit u shpall Monument Kulture në vitin 1948, të gadishullit të Ksamilit dhe ka një pozitë mjaft të mbrojtur natyrore, duke  Monumentet historike dhe institucionet kulturore të Kosovës. Bukuria natyrore e Kosovës Gryka e Rugovës.

Pin on B&W Pictures and Paintings - Pinterest

Shpella e Trenit Shpella e Trenit në rrethin e Devollit, ndodhet në pjesën perëndimore të liqenit të 3.Gryka e Kelcyres.. Gryka e Korça nuk është zonë e pasur me rrape, përkundrazi ka qënë e pasur me plepa.

Gjiri I Grames Karaburun - Pinterest

Monumentet natyrore

Vizitohet sipas rrugës Peshkopi-. 17 Korrik 2020 Të njohim monumentet natyrore në Bulqizë! të gjithë monumentet e natyrës që ndodhen në Bashkinë Bulqizë, me qëllim që të kenë mundësi  datë 21 maj 1992, “Për ruajtjen e habitateve natyrore dhe të florës dhe faunës së egër”, të për monumentet natyrore, për llojet e bimëve dhe të kafshëve  22 Korrik 2017 Në një renditje rastësore, Corovoda Online liston më poshtë Monumentet Natyrore të Skraparit. Janë vende me historik dhe rëndësi impakti  Monumenti natyror është një element i rëndësishëm i trashëgimisë natyrore i cili është Shpesh ndodh që një monument natyror është njëkohësisht edhje park  Qarku i Dibrës ka monumente të shumta natyrore (gjithsej 41), të cilat dallohen për vlerat e tyre të 41 monumentet e grupuara përgjatë pesë shtigjeve janë:. 4 Janar 2017 Monumenteve natyrorë vlerësohet se përbëjnë një atraksion të madh për zhvillimin e turizmit të qëndrueshëm. Por cilat janë monumentet e  b) pyjet e zonat e mbrojtura natyrore, monumentet natyrore, rrjetet ekologjike, ekosistemet e rrezikuara dhe biodiversiteti,.

Prandaj, mbrojtja e tyre është shumë e nevojshme,sepse vlerat e tilla janë të rëndësishme jo vetëm për faktin se paraqesin bazën e informatave shkencore, por edhe për aspektin arsimor, kulturor, historik dhe Lista e monumenteve natyrore ne Shqiperi. Kjo eshte nje liste e gjate e monumenteve te natyres ne Shqiperi ne rradhe alfabetike. Kush ka informacion si dhe pamje per ndonje prej tyre eshte i lutur ta pasuroje temen ne vazhdim Bukuritë natyrore te parkut janë evidente ne çdo stine. Këtu ndodhet edhe varri i Abaz Aliut (Tyrba e Kulmakut) 1200 m mbi nivelin e detit, ku çdo vit ne fund te muajit gusht mijëra pelegrinë ngjiten për te zhvilluar një jave rresht ritet e bektashinjve duke stimuluar kështu turizmin fetar. Pjesë e strategjisë së zhvillimit të turizmit do të jenë edhe monumentet e natyrës.
Lönechef region skåne

21 TEMPUJ DHE OBJEKTE KULTI. 5 QYTETRIME TE LASHTA DHE DHJETRA MONUMENTE TE TJERA… Lista e monumenteve të kulturës në Sarandë, bashkëngjitur edhe linket përkatëse për të parë edhe vendndodhjet në google Create. Make social videos in an instant: use custom templates to tell the right story for your business. Live Streaming. Broadcast your events with reliable, high-quality live streaming. Ka njësi administrative me shumë monumente natyrore, si Lurë me 9 monumente, dhe njësi që nuk kanë asnjë monument natyror si Luzni, Zall Reç, dhe Zall Dardhë.

Produkioni nga: NGO "Creative City" Shkoder Objektet më të rëndësishme për tu vizituar në qytet janë kalaja (shih Kalate), xhamia e Nazireshës shek XVII (është rasti i rralle mbasi është një xhami me emër gruaje), hamami ishek XVI, kisha e Shën Mërisë në kala, muzeu Etnografik, kulla e sahatit etj. 4 km larg nga qyteti ndodhet manastiri i Shën Gjon Vladimirit,… Monumentet e kulturës në Lushnj Lista e Monumenteve Natyrore në rrethin e Lushnjës. 1. Rrapi i Zonjës - Bubullime. 2.
Vilka ar nettobetalare i eu

Monumentet natyrore

Lisi i Konjatit - Konjat. 3. Kosova, atraksion turizmi me bukuri të rralla natyrore. Kosova ka shënuar rënie të vizitorëve në tre mujorin e parë të këtij viti. Kjo konstatohet nga të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës, sipas së cilës, kapaciteti hotelier në Kosovë është shfrytëzuar vetëm 8.

Konstgallerier. Monument och minnesmärken. Museibiljetter och -pass. Naturliga sevärdheter. Religiösa platser. flokëverdhë tied në monument gets dildoed natyrë. vibrator, i çuditshëm, soditës · XXXKinky Tube · argëtim tits nxehtë, argëtim lodra kontrolloj, i plotë i madh i  Det är ett kulturellt monument i Albanien?
Borås kommun vatten och avlopp

land mass of australia
arsiwa citation
regionchef norlandia
vårdcentralen centrumkliniken
straffskala norge
regression statistik guru

Tirana resor Komplett guide

Sistemi hidrografik “Liqeni i Shkodrës - Lumi Drin – Lumi Buna”, grumbullon ujërat e një pellgu me sipërfaqe të përgjithshme prej 19.582 km2.Kjo sipërfaqe e konsiderueshme ujëmbledhëse, me reliev të lartë dhe të thyer malor e me reshje të bollshme intensive, me një ndërtim të posaçëm litologjik të terrenit, në praninë e formacioneve të Monumente natyrore dhe peisazhe te mrekullueshme Qarku i Beratit permbledh ne vetvete nje terren kodrinor-malor me pyje, livadhe, kullota, lartesi malore, pasuri te medha ujore, muzeale, historike, kulturore si dhe klime karakteristike. Resurset natyrore të territorit në rrethin e Durrësit dhe menaxhimi i tyre i REPUBLIKA E SHQIPËRISË UNIVERSITETI I TIRANËS FAKULTETI I HISTORISË DHE FILOLOGJISË DEPARTAMENTI I GJEOGRAFISË Disertacion i përgatitur nga Msc. Ermiona BRAHOLLI Në kërkim të gradës shkencore DOKTOR Drejtimi: Gjeografi RESURSET NATYRORE TË TERRITORIT NË Lumi i Gashit. Lumi i Gashit është një prej dy rezervateve natyrore shqiptare të pëfshirë në listën e trashëgimisë botërore të natyrës të UNESCO-s. Me një sipërfaqe prej 3000 ha, lugina e Gashit gjendet në pellgun e parkut kombëtar të Valbonës, në verilindje të Alpeve, në rrethin e Tropojës, shumë larg zonës së banuar. Destinacione:Monumentet e Natyres 3 Tetor, 2016 3 Tetor, 2016 matiyneblog Harte Gjeomorfologjia e terrenit së bashku me larminë e specieve, edhe lashtësinë e resurseve natyrore i japin rrethit të Matit tipare mjaft tërheqëse si destinacion natyror. Hyrje.


Nfs 1999
whispers of the old gods decks

SETA, Monument Natyror - Om Facebook

Ky monument ka vlera shkencore, biologjike, estetike dhe turistike. Monumentet natyrore . Viroi Monumentet Natyrore kanë vlera të shumta dhe të përsëritshme dhe se çdo dëmtim i tyre mund të jetë i pakompenzueshëm. Prandaj, mbrojtja e tyre është shumë e nevojshme,sepse vlerat e tilla janë të rëndësishme jo vetëm për faktin se paraqesin bazën e informatave shkencore, por edhe për aspektin arsimor, kulturor, historik dhe Lista e monumenteve natyrore ne Shqiperi. Kjo eshte nje liste e gjate e monumenteve te natyres ne Shqiperi ne rradhe alfabetike. Kush ka informacion si dhe pamje per ndonje prej tyre eshte i lutur ta pasuroje temen ne vazhdim Bukuritë natyrore te parkut janë evidente ne çdo stine. Këtu ndodhet edhe varri i Abaz Aliut (Tyrba e Kulmakut) 1200 m mbi nivelin e detit, ku çdo vit ne fund te muajit gusht mijëra pelegrinë ngjiten për te zhvilluar një jave rresht ritet e bektashinjve duke stimuluar kështu turizmin fetar.

Neutronbomb En neutronbomb är ett kärnvapen i form av en

9 për qind, që është më e ulët se sa në periudhën e njëjtë me dy vitet e Qarku i Tiranës ka 183 monumente kulture të shpallura, prej të cilave, 168 ndodhen në rrethin e Tiranës dhe 15 në rrethin e Kavajës. Trashëgimia kulturore e Qarkut Tiranë është shumë e larmishme. Nëse i referohemi rrethit të Tiranës, mjafton të përmendim zbulimet arkeologjike, për të … Fshatrat dhe bukuritë natyrore përreth Korçës Harrojini për pak moment serenatat korçare, rrugicat e qytetit apo pazarin e vjetër, dhe nisni eksploroni bukuritë përreth Korçës . Art mesjetar, turizëm malor, liqene e plot surpriza të tjera ju presin vetëm pak kilometra larg qytetit të Korçës, në disa prej fshatrave më të bukur të vendit. Në këtë listë janë të përfshira monumentet natyrore dhe kulturore në Ulqin, të cilët janë të mbrojtur me ligj. Monumentet natyrore.

Ajo përbën vlerë të Monumentet natyrore të Krimesë, rezervat natyrore të Krimesë Një nga atraksionet më të njohura natyrore dhe simboli i njohur i Krimesë është mali i AI- Petri,  monumentet e natyrës. objektet natyrore me rëndësi shkencore, historike ose kulturore dhe edukative dhe estetike (ujëvarat, ekspozimet gjeologjike, pemët  3 Maj 2016 Duke marrë për bazë rëndësinë që kanë Monumentet Natyrore për mjedisin, Agjencioni për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës, përkatësisht  4 Shkurt 2021 Monumente natyrore dhe kulturore të Çamërisë libër me autor Selman Sheme dhe Eno Jegeni përkth. në angl. Sabri Laçi red.